Tıp Dil Hazırlık Kursu

Tıp Dil Hazırlık Kursu

Tıp Dil Hazırlık Kursu, Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu yeni bir düzenleme ile Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) giren adayların dil seviyeleri Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan Tıp dil sınavıyla ölçülecektir. Sınav ilk olarak 31.08.2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Tıp Dil Sınavı Nedir?

Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu yeni bir düzenleme ile Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) giren adayların dil seviyeleri Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan Tıp dil sınavıyla ölçülecektir. Sınav ilk olarak 31.08.2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Tıp Dil Sınav Soru Sayısı Kaçtır?

Sınav tıpkı YDS gibi 80 sorudan oluşmaktadır.

Tıp Dil Sınav Süresi

Sınav süresi 150 dakikadır.

Tıp Dil Sınav İçeriği

Tıp dil Sınavı YDS den farklı olarak daha önce uygulanan ÜDS Sağlık bilimleri sınavında olduğu gibi sağlık içerkli sorulardan oluşmaktadır.

Tıp Dil Sınavından Kaç Puan Almalıyım?

Adayların dil yeterlilik belgesi alabilmeleri için en az 50 puan almaları gerekmektedir.

Tıp Dil Sınavı Kaç Yıl Geçerli Olacaktır?

Tıp Dil sınavı 5 yıl boyunca geçerli olacaktır.

Tıp Dil Sınavına Kimler Başvuru Yapabilir?

Tıp Dil sınavına Tıp, DişHekimliği ya da Sağlık Bilimi ile ilgili fakültelerinde öğrenci olanlar, uzmanlık eğitimine devam edenler ve mezun ya da mezun olacak durumda olan kişiler girebilir.

Tıp Dil Sınavı Ne Zaman Uygulanacak?

Tıp Dil sınavı, nisan ve eylül olmak üzere yılda iki kez yapılan TUS öncesinde, mart ve ağustos aylarında yapılmaktadır. uygulanacaktır.

Tıp Dil Sınavı Hangi Dilleri Kapsayacak?

Tıp Dil sınavı İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde uygulanacaktır. Adaylar her dönemde yalnızca bir dilden sınava girebilirler.


Ücretsiz Kredi Danışmanlığı İçin Hemen Bizi Arayın (0532) 219 2267